Proběhly první masopustní oslavy na Jihu

6.2.2023

Svátek plný bujarého veselí, masek, zábavy a hodování oživil v sobotu 4. února náměstí Ostrava – Jih. To se na jeden den proměnilo v tradiční rynek, na kterém korzovaly stovky návštěvníků.

Ať už mu říkáme masopust, fašank nebo karneval, je to vždy jeden z nejveselejších a nejrozvernějších svátků v roce, plný taneční zábavy, zabijačkových dobrot, a především barevných a pestrých průvodů rozverných masek s muzikou. To vše je masopust, tradice, která neodmyslitelně patří také do měst a obcí. Letos poprvé se oslavy Masopustu uskutečnily i na Jihu. Akci připravila Kultura Jih ve spolupráci s Úřadem městského obvodu Ostrava – Jih.

Oslavy byly zahájeny masopustním průvodem s řadou tradičních masek a slavnostní ceremonií, na kterou navázal pestrý zábavný program. Na obecním rynku, ve který se v sobotu náměstí Ostrava-Jih proměnilo, probíhaly ukázky tradičních řemesel, řezník Krkovička měl pro návštěvníky připraveno speciální veselé povídání o cestě masa, jehož vrcholem byl prodej tradiční zabijačkové polévky.  Na své si přišly i děti, na které čekala řada překvapení v podobě stylové jarmareční pohádky, spousty soutěží či představení kejklířů, komediantů a žonglérů. Program obohatila masopustní kapela a řada masek a dobových kostýmů. Samozřejmě nechyběly tradiční stánky s uzenářskými, uměleckořemeslnými rukodělnými výrobky, zabijačkovými produkty a občerstvením, pro zahřátí byl k dispozici svařák, punč či medovina, milovníci sladkého mohli vyzkoušet perníčky, koláče a další cukrářské dobroty.  V centru pozornosti byl také CK poštovní úřad, což byl stylový stan s dobovými pohlednicemi, které si návštěvníci ihned po zakoupení nechali orazit panem poštmistrem a mohli poslat svým blízkým přímo z rynku. 

„Jedním z našich hlavních projektů v oblasti obnovy tradic a zvyků je projekt Folklorní jaro na Jihu. Jedná se o ucelený soubor tradičních jarních akcí, který do loňského roku zahrnoval Velikonoce, Pálení čarodějnic a Stavění májky. V roce 2023 tento soubor rozšiřujeme právě o akci Na rynku je veselo, což je oživení tradice masopustních zvyků. V našem obvodu tak vznikne zcela ucelený soubor nejkrásnějších jarních tradic, které na sebe navazují a vzájemně se doplňují“, uvedla Michaela Mahrová, ředitelka Kultury Jih. 

Oslavy masopustu tady budou pro vás i v roce 2024!

 

< Zpět

Chcete se dozvědět o našich akcích jako první?

Přihlaste se k odběru novinek:

Partneři