LÁSKY MEZI KAPKAMI DEŠTĚ

KAREL KACHYŇA - 100 LET I Československo I 1979 I příběh I 126 minut


KAREL KACHYŇA - 100 LET

LÁSKY MEZI KAPKAMI DEŠTĚ

režie: Karel Kachyňa, scénář: Jan Otčenášek, Vladimír Kalina, Karel Kachyňa, kamera: Jan Čuřík, hudba: Luboš Fišer, hrají: Vladimír Menšík, Lukáš Vaculík, Jan Hrušínský, Tereza Pokorná-Herzová, Rudolf Hrušínský, Miroslav Macháček, Zlata Adamovská, David Vlček, Michal Dlouhý, střih: Jiří Brožek, zvuk: Pavel Jelínek, scénografie: Zbyněk Hloch masky: Jiří Šimon, kostýmy: Svatava Sophová, Petra Barochová

 

Spisovatel Jan Otčenášek se jako scenárista podílel také na romantickém příběhu s autobiografickými prvky, který v roce 1979 natočil renomovaný režisér Karel Kachyňa. Protagonistou vyprávění odehrávajícího se ve třicátých letech je Karel „Kajda“ Bursík, který prožívá dětství a dospívání na pražském Žižkově. Jeho rodina je vystavena nejrůznějším tlakům: matka zemře a otec-obuvník se furiantsky, leč marně pokouší konkurovat továrně Baťa. Talentovaný Kajda se pokouší překonat sociální předurčenost a zatímco jeho starší bratr Pepan pracuje jako dělník, studuje na gymnáziu. Doba však spěje k válce – a první hrdinovo milostné okouzlení ke křehké dívce Páje provází deziluze… Karel Kachyňa ve svém filmu zdařile střídá komické a tragické prvky, přičemž hrdinovo první, romantické vzplanutí se dostává do konfliktu s přízemním přístupem Kajdova bratra. Příběh rozdělený do šesti „vět“ líčí nelehké dospívání za nelehké doby v lehce poetickém oparu. Formální členění (jednotlivá kabaretní čísla vystihují měnící se náladu společnosti) si autoři zřejmě vypůjčili z muzikálu Boba Fosse Kabaret (1972). O atraktivní obrazovou stránku díla se postaral Kachyňův oblíbený kameraman Jan Čuřík, díky kterému třpytivá retro atmosféra vyvažuje drsné sociální kontexty. K evokaci zaniklého světa staré dělnické čtvrti slouží i řada bizarních vedlejších postav, k jejichž zajímavosti přispívá špičkové herecké obsazení (mj. Rudolf Hrušínský jako voyeurský lékárník, Miroslav Macháček jako jeho přítel Ráb). V roli citlivého Kajdy debutuje tehdy sedmnáctiletý Lukáš Vaculík. Zkušený Vladimír Menšík se ujal partu hrdinova otce – nešťastného ševce Bursíka. Roli Páji ztvárnila tehdy začínající Tereza Pokorná. Kajdu v dětském věku si zahrál Michal Dlouhý a hlas dospělého hrdiny vzpomínajícího na své dětství patří Eduardu Cupákovi.

 

 

KAREL KACHYŇA

Karel Kachyňa (1924, Vyškov – 2004, Říčany u Prahy) patřil mezi první generaci absolventů FAMU. S Vojtěchem Jasným natočil řadu dokumentů zcela v duchu tehdejší propagandy. Ke konci 50. let vytvořil tandem se spisovatelem a scenáristou Janem Procházkou. Jejich filmy se záhy dostávaly do konfliktu s režimem, protože tvůrci se v nich s ostrou polemičností postupně zaměřovali na odhalování lživosti komunistického výkladu různých historických skutečností. Patří sem mj. filmy Ať žije republika (1965), Noc nevěsty (1967), Směšný pán (1969) a zejména výjimečně odvážné Ucho (1970), které leželo dvacet let v trezoru. Po Procházkově smrti (1971) natočil Kachyňa ještě kolem čtyřicítky děl, v nichž prokázal svůj vypravěčský talent a umění poetizovat skutečnost (Pozor, vizita!, 1981; Sestřičky, 1983; Kráva, 1994).

 

 více informací zde: Karel Kachyňa

 

Termín akce:

10.5.2024, 19:30

Předprodej:

KD K-TRIO: pondělí - pátek 8.00 - 19.00 (přestávka 11.30 - 12.00); sobota 8.00 - 12.00
Komorní klub: pondělí 9.00 – 15.00; čtvrtek 13.00 – 17.00
Kino Luna: pokladna otevírá hodinu před začátkem prvního představení, zavírá 15 minut po začátku posledního představení daného dne

ČSFD: LÁSKY MEZI KAPKAMI DEŠTĚ (ČSFD)

Akci pro Vás organizuje:

Jana Dulíková

Jana Dulíková

manažer Kina Luna

737 267 849, 596 751 712
jana.dulikova@kulturajih.cz

Rychlý dotaz k akci:Místo konání:

Kino LUNA

Výškovická 113, Ostrava-Zábřeh, 700 30

Kino Luna je jednosálové digitální premiérové kino. Hrajeme denně 2-3 představení pro širokou veřejnost, ale nabízíme i uzavřené filmové projekce pro školy, firmy aj. Prostory lze využít také k pořádání koncertů, seminářů, prezentačních akcí apod. Kapacita sálu je 522 míst. Součástí kina je stylová kavárna Café Luna.

  Snadná dostupnost městskou hromadnou dopravou:

Tramvaj č. 2, 6, 7, 11, 15 - zastávka Kino Luna
Autobus č. 31, 41, 77, 96 - zastávka Kino Luna

Možnost parkování. Bezbariérový přístup.Chcete se dozvědět o našich akcích jako první?

Přihlaste se k odběru novinek:

Partneři