KAREL KACHYŇA - 100 LET I Československo I 1969 I drama I psychologický I 95 minut


KAREL KACHYŇA - 100 LET

UCHO

režie: Karel Kachyňa, předloha: Jan Procházka (kniha), scénář: Jan Procházka, Karel Kachyňa, kamera: Josef Illík, hudba: Svatopluk Havelka, hrají: Jiřina Bohdalová, Radoslav Brzobohatý, Gustav Opočenský, Miloslav Holub, Lubor Tokoš, Bořivoj Navrátil, Jiří Císler, Jaroslav Moučka, Karel Vašíček, Ladislav Křiváček, František Němec, Jan Teplý st., Josef Šulc, Bronislav Poloczek, Alois Mottl, Ladislav Krečmer, Jindřich Narenta, Karel Vlček, Miroslav Nesvadba, Ivan Palúch, Vladimír Zátka, Daniela Bartáková, Alice Auspergerová, Jan Bartoš, Jana Hana Duffková, Milica Kolofíková, Galina Kopaněva, Zdeněk Hradilák, Hynek Kubasta, Senta Vollnerová 

Ministerský náměstek Ludvík s manželkou Annou se vracejí pozdě večer z recepce u hlavy státu. Nemohou najít klíče od vily a když Ludvík přeleze branku, Anna zjistí, že je odemčeno. Objeví i další podivné věci. V domě nefunguje elektřina ani telefon, pocit ohrožení sílí. Ludvík si připomíná rozhovory na recepci, kde se dozvěděl, že jeho nadřízený ministr byl spolu s dalšími zatčen. Uvědomí si, že zprávu o cihelnách, která byla snad důvodem ministrova zatčení, sám pomáhal psát a snaží se zlikvidovat všechny dokumenty, které by ho mohly ohrozit. Napjatá situace vyvolá mezi manželi hádku, v níž Anna Ludvíkovi vyčte jeho bezohledný kariérismus. Když u branky zazvoní skupina neznámých mužů, je oběma jasné, ze Ludvík bude zatčen. Místo toho nezvaní hosté popíjejí a baví se s Ludvíkem. I v kuchyni, kde pak manželé objeví odposlouchávací zařízení. „Ucho“ slyšelo vše, i manželskou hádku plnou osočení a starých tabu. Svítá, strachem uštvaný pár se opět semkl v sebeobraně před nebezpečím, načež ho vyleká zvonění telefonu: z něj se Ludvík dozví, že je jmenován ministrem. 

 

 

 KAREL KACHYŇA

Karel Kachyňa (1924, Vyškov – 2004, Říčany u Prahy) patřil mezi první generaci absolventů FAMU. S Vojtěchem Jasným natočil řadu dokumentů zcela v duchu tehdejší propagandy. Ke konci 50. let vytvořil tandem se spisovatelem a scenáristou Janem Procházkou. Jejich filmy se záhy dostávaly do konfliktu s režimem, protože tvůrci se v nich s ostrou polemičností postupně zaměřovali na odhalování lživosti komunistického výkladu různých historických skutečností. Patří sem mj. filmy Ať žije republika (1965), Noc nevěsty (1967), Směšný pán (1969) a zejména výjimečně odvážné Ucho (1970), které leželo dvacet let v trezoru. Po Procházkově smrti (1971) natočil Kachyňa ještě kolem čtyřicítky děl, v nichž prokázal svůj vypravěčský talent a umění poetizovat skutečnost (Pozor, vizita!, 1981; Sestřičky, 1983; Kráva, 1994).

 

 

 více informací zde: Karel Kachyňa

 

Termín akce:

28.5.2024, 19:30

Předprodej:

KD K-TRIO: pondělí - pátek 8.00 - 19.00 (přestávka 11.30 - 12.00); sobota 8.00 - 12.00
Komorní klub: pondělí 9.00 – 15.00; čtvrtek 13.00 – 17.00
Kino Luna: pokladna otevírá hodinu před začátkem prvního představení, zavírá 15 minut po začátku posledního představení daného dne

ČSFD: UCHO (ČSFD)

Akci pro Vás organizuje:

Jana Dulíková

Jana Dulíková

manažer Kina Luna

737 267 849, 596 751 712
jana.dulikova@kulturajih.cz

Rychlý dotaz k akci:Místo konání:

Kino LUNA

Výškovická 113, Ostrava-Zábřeh, 700 30

Kino Luna je jednosálové digitální premiérové kino. Hrajeme denně 2-3 představení pro širokou veřejnost, ale nabízíme i uzavřené filmové projekce pro školy, firmy aj. Prostory lze využít také k pořádání koncertů, seminářů, prezentačních akcí apod. Kapacita sálu je 522 míst. Součástí kina je stylová kavárna Café Luna.

  Snadná dostupnost městskou hromadnou dopravou:

Tramvaj č. 2, 6, 7, 11, 15 - zastávka Kino Luna
Autobus č. 31, 41, 77, 96 - zastávka Kino Luna

Možnost parkování. Bezbariérový přístup.Chcete se dozvědět o našich akcích jako první?

Přihlaste se k odběru novinek:

Partneři