Zdravě v hlavě

Doprovodné aktivity Senior pointu Ostrava-Jih zaměřené na prevenci vážných onemocnění, trénink paměti a rozvoj kreativity.
Potřebnost tohoto projektu vychází z velkého zájmu, četných dotazů a narůstajícího počtu seniorů se zájmem o volnočasové aktivity, sdružovací aktivity, kreativní tvorbu, sebe rozvoj a to jak duševní, tak motorický, který zvýší kvalitu života osob ve věku 60 a více let žijících v Moravskoslezském kraji toužících po vzdělání, zážitcích, zábavě a nových přátelích.

Termín: 1. 1. 2019 – 31. 12. 2019


Tisková zpráva

Projekt Zdravě v hlavě

Cílem tohoto projektu bylo podpořit zdravé stárnutí a seberozvoj seniorů, a to jak duševní, tak motorický, který může přispět ke zvýšení kvality života. Projekt je zaměřen na seniory ve věku od 60 let žijících v Moravskoslezském kraji, toužících po vzdělání, zážitcích, zábavě a nových přátelích.

Projekt Zdravě v hlavě byl realizován pod hlavičkou Kulturního zařízení Ostrava–Jih, p.o. v období od 1. 1. do 31. 12. 2019, a to v Komorním klubu v Ostravě-Hrabůvce. Pod vedením zkušených lektorů se senioři postupně věnovali jak procvičování paměti v kurzech Mozkocvična, tak i kreativní činnosti. Kreativita byla rozvíjena v kurzech malování na hedvábí, korálkování, zdobení kamenů a dřevěných mandal a při vánočním tvoření.

Celý projektový rok byl uzavřen Vánočním setkáním, kde senioři soutěžili o nejlepší výrobek z předešlých kreativních kurzů. Setkání bylo završeno krásným vánočním koncertem Pavla Býmy.

Seniorům se věnovala zkušená lektorka malování na hedvábí, která v rámci tohoto projektu naučila své svěřence technice malování na hedvábné šátky. V kurzu korálkování se senioři naučili vyrobit ketlovaný náhrdelník a náušnice. V kurzu zdobení kamenů a dřevěných mandal se účastníci dověděli, jak a čím malovat na kameny a jaký je význam mandal a rozložení barev. V rámci vánočního tvoření klienti vytvářeli zdobené vánoční svícny, malovali na látkové tašky a zhotovili si anděla z korálků.  Kromě rozvoje motorických funkcí v kreativních kurzech si klienti měli možnost procvičit i šedé buňky mozkové v kurzu Mozkocvična, a to formou her, kvízů, testů a cvičení.

Během všech kurzů se podařilo nejen poskytnout žádané volnočasové aktivity, ale i naplnit potřebu sociálního kontaktu a navázání nových přátelství.

Propojením všech těchto aktivit byl jednoznačně naplněn stanovený účel tohoto projektu.

 

Koordinátor projektu

Tel.:


Projekt je realizován s finanční podporou Moravskoslezského kraje.